ATARI
portfolio


DIP DOS - manuál (nejen) pro začátečníky


Utility

gpsmon.zip GPSMON 1.0 je malý prográmek, který jsem si napsal za účelem monitorování příchozích NMEA dat z GPS přijímače připojeného přes sériový adaptér k atárku. Oproti obyčejnému terminálu jsou GPS data zobrazena v přehledné podobě a neutíkají před očima. Podporovány jsou tyto NMEA-183 řetězce: GGA, GGL, GSA, RMC, GSV, VTG a ZDA. Program funguje i na PC v DOSu. Parametry na příkazové řádce lze nastavit číslo sériového portu (na atárku se použije vždy COM1) a bitovou rychlost 120-9600 baudů. Funkci jsem úspěšně otestoval s GPS modulem Fastrax uPatch100C.
pofozip.zip PalmZIP driver 1.20 je olvadač, který umožní (nejen) na portfoliu používat parelelní diskovou jednotku Iomega ZIP 100MB. Pro připojení je potřeba mít LPT adaptér a příslušný kabel. Vzhledem k omezení DOSu portfolia je potřeba ZIPku rozdělit na 3 oddíly po 32MB. K tomu je určená utilita ZapMan, jenž je součástí balíčku. Myslím, že je to celkem jednoduché a levné rozšíření úložné kapacity, na kterou se vám vejde celý pofo-archiv, ovšem za cenu snížení mobility.
kc.zip KeyClick: tento malý prográmek slouží k vypnutí občas docela protivné funkce zvané 'key click', která se zapne po restartu portfolia. Nejlepším použitím je ho dát do autoexecu. Program nám zaslal Filip Dominec.
unicom.zip Terminálový program pro portfolio i PC (pro sériové rozhraní). Má jednoduché ovládání roletovým menu, hodně funkcí, nadstandardní rychlosti (z portfolia mi funguje přenos 57600baud), emulaci TTY, VT52 a ANSI VT100, hexa mód, XMODEM protokol, možnost vytváření maker.
cs.zip ČESKÉ PROSTŘEDÍ pro portfolio. Tento rezidentní prográmek nejen instaluje českou klávesnici, ale navíc i zobrazuje diakritiku ve vestavěných aplikacích a v DOSu (emulace textového režimu v grafice, kód Kamenických).
battst.zip Program na testování výdrže baterek. Po spuštění zakáže automatické vypnutí a vydává různé zvuky a zapisuje do souboru čas, jak dlouho už běží.
c21.zip Programovatelný kalkulátor s grafickým výstupem.
pfcmdr96.zip Portfolio Commander '96 - jednoduchý dvoupanelový souborový manažer.
fm.zip Jednoduchý jednopanelový souborový manažer.
ft.zip Komunikační program pro paralelní port. (Pro PC)
functio.zip Program pro kreslení grafu zadané matematické funkce.
graphio.zip Kreslení sloupcových grafů. Program spolupracuje s vestavěným tabulkovým procesorem.
typist.zip Program pro výuku psaní na Portfoliovské klávesnici.
PCS Rezidentní tiskový ovladač určený pro počítače se systémem MS-DOS a češtinou v kódu bratří Kamenických.
unitio.zip Program pro převod mezi jednotkami. Umožňuje definovat si vlastní jednotky. Je dost náročný na paměť.
upd104.zip Update systému portfolia-oprava chyb v. 1.04.
upd107.zip Update systému portfolia-oprava chyb v. 1.07.
pcom.zip Komunikační program pro sériový port. Umožňuje jednak posílat a přijímat soubory na PC, jednak poslouží jako terminál pro BBS - umožňuje vytočit číslo a přenášet soubory pomocí protokolu XMODEM/ASCII. Max. rychlost 2400 baudů.
xterm1.zip XTerm 1.0 je další terminál pro sériovou komunikaci. Podporuje protokoly ASCII a XMODEM, umožňuje využívat i vyšší rychlosti. Balíček dále obsahuje loader, kterým snadno nahrajete XTerm i do holého portfolia bez jakýchkoliv dalších programů. Stačí na PC spustit pfboot.bat a pokračovat dle instrukcí (v případě, že používáte jiný port než COM1, je třeba dávku upravit).


Hry

pftycon.zip Simulátor jízdy ve vlaku (trochu mi to připomíná Transport Tycon proto ten název). Balíček obsahuje i PCčkovou verzi a návod. Hru naprogramoval a zaslal MBCorp
lode.zip Klasické lodě, hraje se proti počítači. Hru naprogramoval a zaslal MBCorp
arkanoid.zip Jednoduchý arkanoid, hru naprogramoval a zaslal MBCorp
hrad.zip Na PC se to tuším jmenovalo Scorch. Vtéto hře pro dva hráče máte dva hrady s děly oddělené kopcem, kde se snažíte rostřílet protivníkův hrad. Nastavujete úhel a sílu a další fíčury. Hru naprogramoval a zaslal ADOID
crash.zip Teď si nemůžu vzpomenout jak se těmhle hrám říká. Dole máte pálku, nahoře kostičky a mezi tím lítá míček, kterej by asi neměl spadnout....
guichess.zip Pěkný šachvý program. Bohužel je docela jednoduché ho porazit (Portfolio holt není Deep Blue).
phoenix.zip Asi nejlepší pařba na atárko, jakou znám - fakt akční. Ovládáte raketku a střílíte cizáky, který lítají nad vámi a taky po vás střílí - na konci každýho levelu je tradičně nějakej BOSS.
sokoban.zip Tohle asi zná každej. Pro ty co náhodou ne: je to skvělá logická hra, jste "uvězněn" v bludišti plném beden a vy je musíte všechny dostat na určené místo. Bedny lze pouze tlačit a vždy pouze jednu. Sosejte a uvidíte.
folidash.zip Tato hra jistě potěší pamětníky Commodore 64 či Atari - jená se o zjednodušeného Boulderdashe, mé to oblíbené hry. Navíc si do hry můžete přidávat vlastní levely - v texťáku si ho nakreslíte a přiloženým programem skompilujete do binární podoby. Navíc je hra relativně malá (asi 7 kB). Zde je ukázka hry na YouTube.
foliball.zip A tady jedna hra od českého aktivního tvůrce SW Davida Šťastného. Hra je podobná ping-pongu. Dvě pálky (ty vs. pofo) a míček.


Programování

a86v405.zip A86 Assembler v4.05. Překladač assembleru pro procesory 8088 a 8086. Funguje jak na Portfoliu, tak na PC. Je u toho i kompletní dokumentace. Velikost A86.COM je 32293 B.
a86v372.zip A86 Assembler v3.72. Překladač assembleru pro procesory 8088 a 8086. Funguje jak na Portfoliu, tak na PC. Je u toho i kompletní dokumentace. Velikost A86.COM je 31123 B.
a86v322.zip A86 Assembler v3.22. Překladač assembleru pro procesory 8088 a 8086. Funguje jak na Portfoliu, tak na PC. Je u toho i kompletní dokumentace. Velikost A86.COM je 23282 B.
pb4.zip Klasický basic, jaký znáte ze starých osmibitů (jako Commodore atd...).
vispas.zip
barprogs.zip
Visible-Pascal compiler. Pěkně malý překladač pascalu. Podporuje i grafiku. Opět příspěvek od jednoho z návštěvníků našich stránek (BaR). Druhý balíček (barprogs.zip) obsahuje několik jeho programů.
pcc_12.zip
Portfolio C Compiler 1.2. První Céčko, které lze spoušťet i na portfoliu.


 

Seznam programů se bude dále rozšiřovat


zdenek.buk^seznam*cz

 zpět


aktualizováno 5:15; 14.11.2020